21 تیر 1403
شماره خبر: 307550

پیشرفت مرمت کاخ شهرستانک به بیش از 80 درصد رسید

سپیدار‌آنلاین: گروه فرهنگیمدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز از پیشرفت بیش از 80 درصدی عملیات مرمت کاخ شهرستانک خبر داد.
رحیم خاکی با بیان این موضوع اظهار کرد: عملیات مرمت و بازسازی کاخ شهرستانک توسط بهره‌بردار بخش خصوصی در حال انجام است و پیشرفت محسوسی داشته است.
به گفته مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز در جلسه ای که روز گذشته به ریاست معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری و با حضور مدیران کل دستگاه های خدمات رسان شامل راهداری، آب، برق، گاز، ارتباطات سیار و همچنین محیط زیست و منابع طبیعی در کاخ شهرستانک برگزار شد، بر تسهیل و تسریع ایجاد زیرساخت های لازم توسط هریک از دستگاه ها تأکید و مصوب شد تا ده روز آینده عملیات عمرانی ایجاد تأسیسات آغاز شود. او ابراز امیدواری کرد که با همکاری دستگاه های خدمات رسان برای فراهم شدن زیرساخت هایی همچون راه و انشعابات آب، گاز، برق و مخابرات و پیشبرد امور بر طبق برنامه تا یک سال آینده شاهد بهره برداری از کاخ شهرستانک با کاربری بوتیک هتل باشیم. خاکی افزود: تاکنون پیگیری ها و مکاتبات مکرری از سوی اداره کل میراث‌فرهنگی استان، استاندار محترم و همچنین وزیر محترم میراث‌فرهنگی با وزرای مربوطه برای فراهم شدن انشعابات و زیرساخت های راه کاخ شهرستانک صورت گرفته تا این پروژه هر چه سریعتر به بهره برداری برسد. کاخ شهرستانک در سال 1295 هجری قمری به دستور ناصرالدین شاه قاجار در «دره کیله» شهرستانک به عنوان یکی از روستاهای توابع شهرستان کرج در کیلومتر 55 جاده چالوس بنا شد. این کاخ پس از طی دوران شکوه خود به عنوان پناهگاه هیئت کوهنوردی با ثبت سند به نام و در اسفند 1359 در اختیار سازمان تربیت بدنی قرار گرفت. با تلاش سازمان میراث فرهنگی وقت کاخ شهرستانک در تاریخ 20 مهر 1376 با شماره 1925 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و با صرف تلاش فراوان در سال 1384 به مالکیت سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درآمد.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود