23 شهریور 1400
شماره خبر: 256138

شبکه و روشنایی معابر در فردیس تقویت می‌شود

سپیدار‌آنلاین: گروه شهریمعاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری فردیس گفت: ۶ پروژه تقویت شبکه روشنایی با اعتبار ۴ میلیارد تومان از محل اعتبارات تملک و دارا یی روستاهای فاقد دهیاری در معابر اولدیت دار فردیس و مشکین دشت اجرا می‌شود.
بهزاد پرویزی، معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری فردیس، بعد از ظهر امروز، در نشست بررسی مشکلات حوزه برق در فردیس با اشاره به وجود معابر خاموش در سطح شهرستان بر لزوم همکاری بین شهرداری‌ها و اداره برق برای روشنایی معابر خاموش تاکید کرد و گفت: روستاهای فاقد دهیاری در فردیس شامل سرحدآباد، سپید دشت و شهرک طالقانی و در مشکین دشت شهرک مهندسی زراعی و خاک شناسی را شامل می‌شود که ۴ میلیارد تومان برای اجرای ۶ پروژه تقویت شبکه و روشنایی معابر در این مناطق اختصاص داده شده که تا پایان سال اجرا می شود.
به گفته وی پروژه‌های تقویت شبکه و روشنایی معابر در خیابان لاله و خیابان اصلی در شهرک سپید دشت و کوچه شهید خاکی فیروز در منطقه سرحدآباد در بخش مرکزی فردیس و بلوارهای جهاد و شهدای ارتش و کنارگذر سردار سلیمانی در مشکین دشت اجرا می‌شود. پرویزی با اشاره به نیاز بسیاری از معابر اصلی و فرعی در فردیس و مشکین دشت به روشنایی، ادامه داد: با توجه به اینکه طبق قانون اداره برق در سطح شهر نمی تواند برای اجرای پروژه ها از محل تملک هزینه کند، معابر خاموش باید از طریق توافق با شهرداری انجام شود که متاسفانه در این خصوص اقدام خاصی صورت نگرفته است.این مقام مسؤول اضافه کرد: همچنین امسال ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار از محل تملک و دارایی به شرکت برق اختصاص یافته که فقط شامل روستای فرخ آباد زیبادشت می‌شود. بخشی از پروژه‌های روشنایی معابر نیز باید بر اساس نیاز سنجی‌های اداره برق و از محل درآمدهای این اداره تامین شود.
ادارات فردیس برای جذب بودجه شهرستان کم کاری می‌کنند/ تغییر مدیران در شهرداری‌ها مانعی در مسیر اجرای برنامه‌ها
وی در بخش دیگری بر لزوم توجه ادارات فردیس به نیازهای شهرستان در هر حوزه تاکید کرد و گفت: از ۵۹ میلیارد تومان بودجه امسال شهرستان فردیس فقط ۲۰ درصد آن از اعتبارات تملک و دارایی است، مابقی اعتبارات ملی و استانی است که باید ادارات مختلف با برنامه ریزی و تعریف پروژه‌ها برای رفع نیازهای زیرساختی شهرستان و تخصیص اعتبار از اداره متبوع خود در استان اقدام کنند تا فرمانداری هم نسبت به پیگیری آن اقدام کند اما متاسفانه ادارات فردیس در این خصوص کم کاری می‌کنند. معاون فرماندار فردیس بیان کرد: بیشترین اعتبارات در بخش اعتبارات استانی به نوسازی مدارس، بهداشت، آب و ورزش اختصاص یافته و در بخش تملک و دارایی نیز اولویت ها با توجه به مطالبه شهروندان در حوزه بهداشت ، ورزش و آب و برق است که نیاز به همت جدی این ادارات در خصوص رفع نیازهای شهرستان دارد. وی همچنین تغییرات مدیریتی در شهرداری ها را عامل مهمی در عدم اجرای برخی پروژه ها و برنامه‌ها دانست.
توافق ناکارآمد اداره برق و شهرداری معابر خاموش را روشن نمی‌کند
گفتنی است؛ در این نشست مطرح شد؛ در شهر فردیس بسیاری از معابر اصلی از جمله بخش اعظم بلوار بیات، بلوار شهدای اقتدار، جاده شهریار و ... و نیز بسیاری از معابر فرعی فاقد روشنایی و یا نیازمند بهینه سازی روشنایی است. در مشکین دشت نیز علاوه بر معابر جدیدالاحداث بیش از ۷ بلوار اصلی و برخی معابر فرعی فاقد روشنایی است. توافق ۵۰-۵۰ بین شهرداری و اداره برق که سال هاست مطرح شده، گویا خود مانعی برای اجرای طرح‌های روشنایی معابر است. در فردیس از سال۹۳ این توافق با شهرداری کرج صورت گرفت و در خصوص بلوار بیات به عنوان پرحادثه ترین بلوار فردیس تصمیم گیری و تعیین بودجه شد و این روند هرساله ادامه داشت اما هرگز به نتیجه نرسید. به گفته نمایندگان شهرداری فردیس در این نشست، سال گذشته در ذیل این توافق ۳ پروژه را شهرداری و ۳ پروژه را اداره برق متعهد شده که از این تعداد تنها روشنایی حدود ۶۰۰ متر معادل ۲۵ درصد از بلوار بیات در پرحادثه ترین نقطه، توسط شهرداری فردیس انجام شده است. امسال هم در بودجه شهرداری فردیس فقط ۲ میلیارد تومان به روشنایی معابر اختصاص داده شده که مربوط به تملک پروژه‌های شهرداری است و این میزان حتی شاید کفاف جابجایی ۷ تیر برق در بلوار کشتارگاه را ندهد. به نظر می‌رسد برای اجرای روشنایی معابر خاموش که سالانه بر تعداد آنها افزوده می‌شود، باید سازو کاری ویژه جز توافق ۵۰_۵۰ بین اداره برق و شهرداری تعریف شود. چرا که از سویی اداره برق به عنوان متولی برق شهرستان بودجه لازم برای روشنایی تمام معابر را ندارد. از سویی طبق قانون خرید انشعاب و روشنایی معابر در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر بر عهده شهرداری است.اما ظاهرا این قانون از ضمانت اجرای لازم برخوردار نیست تا حداقل شهرداری در زمان احداث یک معبراقدامات لازم برای روشنایی را انجام دهد. بنابراین مدیران شهری و مسؤولان حاکمیتی باید سازو کاری ویژه برای معابر خاموش شهرهای فردیس و مشکین دشت تعیین کنند.