21 خرداد 1403
شماره خبر: 306094

کشاورزان نظرآبادی برای دریافت سند کشاورزی اقدام کنند

سپیدار‌آنلاین: گروه اقتصادیزمین‌های کشاورزی و روستایی در ساختار اقتصادی و اجتماعی کشورها نقش بسیار مهمی دارند. این منابع ارزشمند نه‌تنها منشأ اصلی تولید محصولات کشاورزی هستند، بلکه موجب توسعه پایدار و اشتغال در مناطق روستایی نیز خواهند شد. تنظیم سند کشاورزی در روستا، یکی از ابزارهای مهم در مدیریت این منابع به شمار می‌رود که متأسفانه در کشور ما به‌خوبی به آن پرداخته نشده است.
چرا تنظیم سند زمین کشاورزی را باید جدی بگیریم؟
تنظیم سند زمین کشاورزی به معنای ثبت و مدیریت اطلاعات مربوط به زمین‌های زراعی است. این فرایند از طریق ثبت مشخصات زمین، مشخصات مالک یا مالکین، تعیین حقوق و محدودیت‌های ایجاد شده از سوی قانون برای مالکان و مواردی ازاین‌دست، انجام می‌شود. ضروری است بدانید که داشتن سند رسمی، به‌مراتب بهتر از داشتن مبایعه‌نامه است. چرا که مبایعه‌نامه (در عرف به‌اشتباه به آن قولنامه گفته می‌شود) یک سند عادی محسوب شده و به‌هیچ‌وجه از اعتبار و ارزشمندی اسناد رسمی برخوردار نیست.این مسئله زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، فردی با دردست‌داشتن یک سند رسمی، نسبت به زمین زراعی شما که در محدوده روستا قرار گرفته، ادعای مالکیت کند. بدون تردید، دادگاه، شخص دارای سند رسمی را مالک اصلی می‌داند و اینکه شما زمین را از طریق ارث، صلح یا حتی بیع به دست آورده‌اید، اصلاً برای قاضی قابل‌قبول نیست! می‌دانیم که درک این موضوع برای شما سخت و غیرقابل‌باور است؛ اما قانون ثبت‌اسناد و املاک در مواد 22، 46 و 47 چنین موضوعی را تأیید می‌کند.اینجا است که تنظیم سند زمین کشاورزی، اهمیت بالایی پیدا می‌کند. از سوی دیگر، داشتن سند رسمی، باعث می‌شود در مقابل معارض و مدعی نسبت به زمین، نگرانی نداشته باشید.
نکته جالب‌توجه دیگر این است که به نقل از خبرگزاری فارس، وزیر جهاد کشاورزی در اوایل سال 1401 عنوان کرده است: «از ابتدای سال آینده به مالکان کلیه اراضی کشاورزی که مشکلی برای دریافت سند ندارند یا با وجود داشتن سند دفترچه‌ای برای دریافت سند تک‌برگ اقدام نکرده‌ باشند، هیچ‌گونه خدمتی از جمله تسهیلات بانکی و تسهیلات اجرای سامانه‌های نوین آبیاری داده نمی‌شود.»
طبق قانون جدید سند اراضی کشاورزی برای رفع معضل دارایی های غیر منقولی که اسناد قولنامه ای دارند طرح الزام به ثبت رسمی اموال غیر منقول در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شده است. به این ترتیب صاحبان زمین های کشاورزی می توانند برای اراضی خود با طی کردن مراحل مورد نیاز سند رسمی اخذ کنند.متاقضیان میتوانند با در دست داشتن کپی برابر اصل از شناسنامه+کارت ملی+اوراق مالکیتی(در صورت ورثه ای تقسیم نامه بهمراه انحصار ورثه یا در صورت خریداری ملک نسخه قولنامه)به آدرس ابتدای بلوار فرهنگ،نبش شرکت مقدم و مدرسه شهید روزبهانی،طبقه فوقانی اتوگالری حسینی منش ،روبروی تعاونی دامداران شهرستان نظرآباد به دفتر ثبت نام قانون تعیین تکلیف اراضی فاقد سند مراجعه نمایند و چنانچه نیاز به دریافت نقشه یا مشاوره ثبتی داشتند از خدمات این دفتر بهره مند گردند.تلفن 09334074309 فتحعلی بیگلو ***خاطر نشان میگردد به منظور برابر اصل کردن مدارک گفته شده مراجعین محترم (در نزدیکی محل یاد شده )دفترخانه اسناد رسمی نیز دایر می باشد.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود