19 شهریور 1402
شماره خبر: 291897

مهم ترین چشم انداز نهضت سوادآموزی، انسداد بی سوادی و تغییر در سطح دانش جامعه است

سپیدار‌آنلاین: گروه گفتگویکی از شاخصه های رشد در جوامع متمدن، میزان بهره‌مندی مردم آن کشور از حداقل سواد نوشتن و خواندن است. بدیهی است که مبارزه با بی‌سوادی نه تنها در مقوله توسعه فرهنگی به عنوان نخستین گام قلمداد می‌شود، بلکه در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی نیز حائز اهمیت ویژه‌ای است؛ هر چه افراد جامعه به سمت باسوادی پیش بروند یقیناً سیر تحول و رویکرد آن جامعه سریع‌تر خواهد بود.
روز ۱۷ شهریور ماه به عنوان روز جهانی سواد آموزی نام‌گذاری شده است، با نامگذاری چنین روزی مردم جوامع گوناگون‌ حذف پدیده شوم بی سوادی را از جامعه بشری خواستار می‌شوند.همزمان با فرارسيدن روز جهانی نهضت سوادآموزی گفت و گویی کردیم با یکی از فرهنگیان البرزی و از او در رابطه با اهمیت سواد آموزی و چالش های آن پرسیدیم.
صفیه محبعلی تحصیلات خود را از نهضت سواد آموزی آغاز کرده است. او پس از شرکت در دوره های سواد آموزی و فراگیری تعلیمات، تحصیلات خود را در رشته ی تاریخ و مقطع لیسانس به اتمام رساند و اکنون مدیریت دبستان شهید یوسفی منطقه ی نظرآباد را بر عهده دارد. به گفته ی خودش تحصیل در نهضت سوادآموزی پیامد های مثبت فراوانی برایش به همراه داشته است. وی بیان کرد: معتقدم مهم ترین چشم انداز فعالیت نهضت سواد آموزی انسداد بی سوادی و تعلیم افرادی است که به دلایل گوناگون و با توجه به شرایط و امکانات محدود زندگی خود نتوانسته اند علم سواد را فرا بگیرند. محبعلی همچنین تصریح کرد: این روزها دوره های تحصیلی نهضت سواد آموزی سه بخش را در برمی‌گیرند دوره ی سواد آموزی ، دوره ی تحکیم و دوره ی انتقال ؛ افراد می‌توانند با توجه به سطح سواد خود در این دوره ها ثبت نام کنند و پس از کسب موفقیت در هر دوره در هر سنی که تمایل داشته باشند به دوره ی بالاتر ارتقا پیدا کنند. بدون شک اگر انجام فعالیت های نهضت سوادآموزی با محوریت آگاه سازی و مهارت پروری همراه شود، موجب ارتقای سطح زندگی و فرهنگ و خرد در سطح خانواده و جامعه خواهد شد و با ایجاد فرصت های برابر آموزشی، سطح زندگی افراد تقویت می شود. وی در توصیف مهم ترین مزایای شرکت در دوره های سواد آموزی اظهار کرد: مهم ترین مزیت نهضت سواد آموزی شکست نا امیدی و آمادگی برای ایجاد تغییر در سطح فرهنگ و دانش افراد است.در نتیجه فرد احساس ارزشمندی، مفید بودن و عزت نفس بیشتری خواهد داشت و این تبدیل به انگیزه ای برای پیشرفت و ترقی او در سطح جامعه خواهد شد. قطعا افراد باسواد و آگاه به شکل موثرتری در اجتماع فعالیت می کنند و با دانستن اینکه در تعیین سرنوشت جامعه ی خود نقش جدی دارند از کنار مسائل مهم کشور بی تفاوت گذر نخواهند کرد.محبعلی افزود: یکی از مهم ترین چالش های شرکت در دوره های سواد آموزی نداشتن انگیزه و وجود مشغله های فراوان افراد است، بسیاری به دلیل مشغله های زندگی و اوضاع اقتصادی خانواده، حاضر به شرکت در کلاس ها نیستند و همواره با یادآوری اینکه استعداد خواندن و نوشتن ندارند حاضر به همکاری نمی شوند، اما معتقدم اگر انگیزه و آگاهی کافی در درون مردم ایجاد شود، به خوبی متوجه اهمیت سوادآموزی در جامعه ی پیشرفته و مدرن امروزی خواهند شد. به گفته ی خودش دل انگیزترین پیامد تحصیل در نهضت‌ سوادآموزی تبدیل ناامیدی به امید و توانایی بوده است ؛ او با شعار خواستن و توانستن پا به عرصه ی این میدان گذاشت و به کمک خانواده و اولیای مدرسه موفق به کسب توفیقات و امتیازات فراوانی شده است. این مدیر البرزی در رابطه با گام های موثر برای تشویق افراد به شرکت در دوره های سواد آموزی تشریح کرد: ایجاد امکانات و شرایط تحصیل در محل زندگی اشخاص با کمترین میزان مشکل و دغدغه، ایجاد حس ارزشمندی و خودباوری از طریق افراد تأثیرگذار با برگزاری جلسات آگاهی بخشی و سخنرانی‌های موثر، همگی از جمله روش های تاثیرگذار برای ترویج سوادآموزی هستند . همچنین استفاده از افراد توانمند ، آگاه و قانون مدار و انسان دوست در آموزش افراد، می‌تواند در این زمینه موثر باشد. صفیه محبعلی در پایان خاطرنشان کرد: بدون شک بی سوادی باعث ناآگاهی و رکود ذهنی می شود و می تواند عاملی برای برهم زدن نظم اجتماعی گردد. امیدوارم با برنامه ریزی دقیق آموزشی در راستای ریشه کن شدن کامل بی سوادی و ترویج سوادآموزی قدم های بزرگی برداشته شود.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود