6 آذر 1400
شماره خبر: 259715

طرح پویش کارآفرینی راهکاری برای حل نیاز تأمین نیروی متخصص مسلط به کار است

سپیدار‌آنلاین: گروه اجتماعیدکتر محمد حسن برهانی فر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز و واحد کرج از ایجاد طرح پویش کارآفرینی که بستری برای کارآفرینی دانش بنیان برای دانشجویان می باشد خبر داد.
دکتر محمد حسن برهانی فر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز و واحد کرج با بیان اینکه دانشجویان لازم است برای هرگونه فعالیت در صنعت و یا هر بنگاه اقتصادی در طول تحصیل مهارت های لازم را کسب نمایند بیان داشت: دانشجویان باید زمانی که فارغ‌التحصیل می‌شوند از نظرعلمی و اجرایی توان کافی برای انجام کار مربوطه را داشته باشند. دانشجویان در یک دوران طلایی و در فاصله سنی مناسبی که در دانشگاه مشغول تحصیل هستند باید بتوانند مهارت های شغلی و یا رشته تحصیلی خود را کسب نمایند. لذا طرح پویش کارآفرینی راهکاری برای حل نیاز تأمین نیروی متخصص مسلط به کار است، این طرح بر اساس چرخش از آموزش حافظه‌محور به‌سمت یادگیری عمیق، فایده ‌محور طراحی شده است و بستری برای کارآفرینی دانش بنیان برای دانشجویان می باشد.وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) که درباره بحث مهاجرت فرموده اند «امروز در کشور جوانان نخبه می‌توانند رشد و پیشرفت کنند. مهاجرفرستی و اینکه عناصری در بعضی دانشگاه‌ها، جوان نخبه را از آینده مأیوس و او را به ترک میهن تشویق می‌کنند، صریحاً خیانت به کشور و دشمنی با آن است و دوستی با آن جوان هم نیست.» اظهارداشت: بسیاری از مهاجرت‌ها در بین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کشور به دلیل اشتغال ایجاد می‌شود. این در حالی است که اگر در کشور ما زمینه اشتغال مناسب برای افراد در صنعت وجامعه فراهم شود، طبیعتا" بخش قابل توجهی از جمعیت نخبگان و فارغ التحصیلان خواستار فعالیت در داخل کشور هستند. در برنامه ششم توسعه، آموزش‌ و پرورش باید ۵۰ درصد از ظرفیت خود را به سمت آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای سوق دهد، بنابراین مهارت‌افزایی در دانشگاه‌ها نیز باید در اولویت قرار گیرد.
دبیر هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز افزود: «طرح پویش» در گام نخست می‌تواند در مهارت‌آموزی و اعتماد به قابلیت‌های نخبگان و جوانان یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) را برآورده سازد. همچنین از ماحصل اجرای این طرح می‌توان به ارتقای وضعیت اشتغال، تربیت متخصصان و رونق اقتصادی دست یافت. طرح پویش در واقع طرحی دانشجو محور در راستای تقویت توانمندی و کارورزی دانشجویان در ارتباط با صنعت است. دکتر برهانی فر در خصوص ویژگی های این طرح گفت: بهره‌گیری دانشجویان از فرصت‌های شغلی شناسایی‌شده توسط دانشگاه، امکان جذب و استخدام دانشجویان در صنایع و مؤسسات، استفاده از طرح بورسیه تحصیلی برای پرداخت شهریه و استفاده از خدمات بیمه‌ای در صورت موافقت صنعت است. رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز تاکید کرد: مهارتی که دانشجویان از طریق اجرای طرح پویش، (اشتغال همزمان با تحصیل) به دست می‌آورند، تحولی در آموزش عالی و ایجاد اشتغال و امید به ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان به وجود آورده و به الگویی کارآمد برای اجرا در سطح ملی تبدیل خواهد شد. با اجرای این طرح نیروهای ماهرتری برای صنعت و بنگاه‌های اقتصادی تربیت می‌شوند و استان البرز با ظرفیت بالای صنعتی، کشاورزی و تولیدی و وجود نیروهای جوان در حال تحصیل به‌عنوان یکی از استان‌های مستعد در طرح پویش مطرح است، در این راستا دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز با سابقه بیش از ۳۷ سال فعالیت علمی، پژوهشی و آموزشی به‌عنوان بزرگ‌ترین مجتمع دانشگاهی استان ۴۰ درصد از ظرفیت آموزش عالی استان را برعهده دارد. علاوه بر این، ظرفیت‌های قابل توجهی در حوزه‌های مختلف علمی، تحقیقاتی و ارتباط با صنعت و جامعه در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان وجود دارد که در کنار صنایع فعال در استان و با اجرای طرح پویش کارآفرینی بیش از پیش شاهد گسترش بهره‌گیری از ظرفیت دانشجویان مستعد در استفاده از این توانمندی‌ها و گسترش ارتباط با صنعت و جامعه و بالتبع آن رفع مشکل اشتغال دانشجویان و رونق صنایع استان البرز خواهیم بود.
دکتر برهانی فر در راستای عملیات اجرایی طرح پویش در استان البرز گفت: با سازمان ها و موسساتی همچون : سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان البرز، شرکت شهرکهای صنعتی استان البرز، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز، شرکت بیمه خاورمیانه، شرکت زر ماکارون و... تفاهم نامه همکاری در زمینه اجرایی نمودن طرح مذکور منعقد شده و با تشکیل جلسات، برنامه ریزی و احصاء نیاز های شغلی صنایع انجام گردیده است که در هفته پژوهش و فناوری طرح پویش کارفرینی استان البرز اجرایی خواهد شد.